Sağlıklı ve güzel bir yıl temennisiyle...
SAYFALAR

/ B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEZLİ / TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

31 ARALIK 2018 TARİHİNE KADAR KAYIT ALIYORUZ. SINIRLI SAYIDA KONTENJAN İÇİN ACELE EDİNİZ. Programımız, ARALIK 2019 sınavına yetişecektir. Sizler de yüksek lisans yaparak B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olabilirsiniz. YORUM AKADEMİ, İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans öğrencilerini aynı zamanda ÖSYM´nin ARALIK 2019´da yapacağı sınava da ücretsiz hazırlıyor.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ  TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında Tezli / Tezsiz Yüksek Lisans yapmak, B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlık sınavına direkt katılım hakkı kazandıracaktır.

Rumeli Üniversitesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans anlaşması olan Kırmızı Bilimler'le yaptığımız anlaşma gereği, İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisansı için öğrenci kayıtları alıyoruz. Bildiğiniz üzere; Yüksek Lisans Eğitimleri akademik olup, sizi ARALIK 2019'da olacak sınava tam olarak hazırlamamaktadır. YORUM AKADEMİ'ye gelip, kayıt olmanızın AVANTAJI DA TAM BU NOKTADIR. İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans kaydını kurumumuza  gelerek yapan kişiler iki önemli avantaja ücretsiz sahip olacaklardır:

1- Programı tamamlayarak ARALIK 2019 B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına girecek olan Yüksek Lisans Öğrencileri'ne; YORUM AKADEMİ'nin sınavlarda çıkan soruların yaklaşık olarak %90'nını tutturan ve SÜREKLİ GÜNCELLENEN SINAVA HAZIRLIK NOTLARINI ücretsiz olarak flash bellekte vereceğiz.

2- YORUM AKADEMİ Kurumu eğitmenlerinden olup, 6 yıldır iş güvenliği uzmanlarına ve işyeri hekimlerine eğitim veren,  İŞYERİ HEKİMLİĞİ & İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİCİSİ , A SINIFI UZMAN olan ŞENOL YILMAZ'ın hazırladığı GÜNCEL "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI" na hazırlık kitaplarına  (2 cilt - 1000 sayfa) ücretsiz sahip olacaklardır. Bu kitapların içeriği 20 mayıs 2018 sınavında çıkmış soruları %90 oranında kapsamıştır. İDDAA EDİYORUZ, BU KİTAPLARLA SINAVI KAZANACAKSINIZ.

3- ŞUBAT 2019'da yayına girecek olan: www.isgcafe.com web sitesinde sınava yönelik paylaşım ve tüyolardan, deneme sınavlarından ÜCRETSİZ YARARLANACAKSINIZ.

Amacımız, B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı'nda başarılı olabilmeniz için; Yorum Akademi tecrübesini de sizlerle paylaşmaktır. 

 

PROGRAMIN TANIMI

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) sanayileşme ile birlikte dünyada giderek daha da önem kazanan bir kavramdır. Günümüzde, bu olgu sadece işçi ve işvereni bireysel anlamda ilgilendiren bir konu olmayıp aynı zamanda ekonomik yönden işletmelerdeki verimliliğe, toplum sağlığına ve sosyal barışa etkileri olmaktadır. İSG çalışmalarında koruyucu yaklaşımlar ve insan davranışları önemli alt başlıklardır.

Günümüzde iş kazaları ve meslek hastalıklarının artmasıyla, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi büyük önem arz etmektedir.  Gelişen teknoloji bir taraftan insanlığa hizmet ederken diğer taraftan da insan  yaşantısı ve çevreye olumsuz etkileri olmaktadır. Her yıl birçok çalışan iş kazasına uğramakta, birçok çalışan ise işe bağlı hastalıklara yakalanmaktadır. Günümüzde, üretim süreçlerinin karmaşıklaşması, çalışma şartlarında meydana gelen değişiklikler, işçilerin çalışma şartlarına uyum güçlüğü, firmaların rekabet ortamında kâr ve verimlilik artışı için üretim temposunu artırması gibi çeşitli nedenler; iş sağlığı ve güvenliği, dolayısıyla da toplum sağlığı ve güvenliği ile ilgili problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda İSG, ülkeler için sosyal ve ekonomik gelişim sürecinde önemli öğelerden biridir.

Farklı alanlarında faaliyet gösteren işletmeler, iş güvenliğine yönelik olarak mevzuatların gerektirdiği tedbirleri almak ve düzenlemeleri gerçekleştirmek zorundadır. Ülkemizde yasal düzenlemelerle birlikte iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan çalışmalar artsa da, İş Sağlığı alanında bilimsel çalışmalar yapabilecek yetişmiş insan gücü açığının oldukça fazla olduğu görülmektedir. Bu alan için gerekli elemanları yetiştiren lisans ve ön lisans programlarından, açığın kapatılması beklenemez. Programda verilmesi planlanan teorik ve uygulamalı eğitimler ile iş yerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortamın oluşturulması amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak  İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz ikinci öğretim Yüksek Lisans Programının, ülkemizde açık olan ve çalışma ortamında mutlaka bulunması gereken yetişmiş insan gücü açığının kapanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Kimler Başvurabilir? 

• Tüm Mühendisler 

• Mimarlar 

• Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları 

• Fen – Edebiyat Fakültelerinin, Fizik, Kimya, Biyoloji bölümü mezunları 

• ÇSGB’den alınmış C, B ya da A Sınıfı İG Uzmanı belgesine sahip olanlar, 

• 2 Yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünü bitirmiş aynı zamanda 4 yıllık herhangi bir bölümden mezun olmuş olanlar

• İSG alanında kariyer planı yapmış olan tüm lisans düzeyindeki teknik bölümler bu programa başvurabilir. 

NOT:Bu bölümden mezun öğrenciler daha önce C sınıfı iş güvenliği uzmanı olup olmamasına bakılmaksızın doğrudan B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilir ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilirler

(Yukarıda belirtilen bölümler dışındaki alanlardan mezun olanlar İSG Yüksek Lisansa kayıt yaptırabilir ancak ÇSGB’nin düzenlediği uzmanlık sınavına giremezler.)

Genel Koşullar

 • Program dili "Türkçe" dir.
 • Programa dört yıllık üniversite mezunları başvurabilir. (B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi almak isteyenlerin iş güvenliği ve işçi sağlığı alanında çalışacak tüm meslek sahipleri, C Sınıfı İş güvenliği uzmanlık başvuru şartlarını taşıyanlar, C Sınıfı Uzmanları, lisans diploma derecesine sahip Mühendislik fakültelerinin tüm bölümleri; fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya ve biyoloji bölümleri; mimarlık bölümü; teknik eğitim fakültelerinden teknik öğretmen olarak mezun olanlar ve teknoloji fakülteleri ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olması ve iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavdan başarılı olması gerekir.)
 • Program 2 dönem süresince toplam "10 dersten (30 kredi)" oluşmaktadır.
 • Öğrenciler mezun olabilmek için normal ders yüküne ek olarak “Yüksek Lisans Projesi” hazırlar.
 • Program askerlik tecil ettirebilme hükmündedir.
 • ALES skoru ve tez istenmemektedir.
 • Eğitimler, RUMELİ ÜNİVERSİTESİ KIRMIZI BİLİMLER YERLEŞKESİ'nde yapılacaktır.
 • Başvuru

  KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞ OLUP, 31 ARALIK 2018'E KADAR BELGELERİNİZLE KURUMUMUZA GELİP KAYIT OLABİLİRSİNİZ. ARALIK 2019 B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINA GİREBİLECEKSİNİZ.

   

  Kesin Kayıt / Mülakat
   

  Kesin kayıtta getirilmesi gereken belgeler:

 • Başvuru Formu 
 • Diploma (Aslı gibidir veya Noter tasdikli örneği)
 • Transkript (Aslı gibidir veya Noter tasdikli örneği)
 • Nüfus Cüzdanı (1 adet fotokopisi)
 • 4 Adet Fotoğraf. (Son altı ay içinde, çektirilmiş 4,5×6 cm boyutunda)
 • Adli Sicil Kaydı (e-devlet'ten alınmış olan belge)
 • Askerlik Durum Belgesi (e-devlet çıktısı kabul edilmektedir),
 • Ücret:  6.500 TL .

  Program toplam otuz kredi (10 ders) ve yüksek lisans bitirme projesinden oluşur. Ders tekrarı yapıldığında alınan her ders için ekstra 1 ders ücreti* ödenmektedir. Yüksek lisans bitirme projesi ilk defa alındığında ücretsizdir. Yüksek lisans bitirme projesinin her tekrarında 1 ders ücreti ödenmektedir.

  Program 2 dönem süresince ŞUBAT 2019 BAŞINDA BAŞLAYACAK VE EYLÜL 2019'da Tamamlanacaktır. Toplam “10 ders (30 kredi)’den” oluşmaktadır.

   

  BU FIRSATI KAÇIRMAYINIZ KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

   

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI: 

   

  İş Sağlığı ve Güvenliği alanında Tezli Yüksek Lisans yapmak, B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlık sınavına direkt katılma hakkı kazandıracaktır.

  Bunun yanısıra İş Sağlığı ve Güvenliği dalında akademik kariyer yapmak isteyenlerin atacağı ilk ve en önemli adımdır.  Eğitimler; Rumeli Üniversitesi Florya

  Yerleşkesi'nde olacaktır.

  Rumeli Üniversitesi ve Kırmızı Bilimler Enstitüsü işbirliği ile düzenlenecek olan program en az 4 yarıyıl en fazla 6 yarıyıl sürecektir. 

  Dönem Başlangıç Bitiş

  Başlangıç : Temmuz 2018 -   Bitiş : Şubat 2020

  Program

  İş Sağlığı ve Güvenliği Tezli Yüksek Lisans Programı

  Üniversite

  Rumeli Üniversitesi

  Eğitim Günleri

  Cumartesi-Pazar 

   

  Toplam Program Ücreti : 13.000 TL  

  Ders tekrarı yapıldığında alınan her ders için ekstra 1 ders ücreti* ödenmektedir.

  TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

 • Başvuru formu,
 • Özgeçmiş,
 • 4 adet fotoğraf,
 • Nüfuz cüzdanı fotokopisi,
 • Askerlik durum belgesi(Orjinal),
 • Diploma ( Lisans diplomasının orijinali ya da noter onaylı sureti veya lisans geçici mezuniyet belgesinin orijinali ya da noter onaylı sureti. Yabancı üniversite mezuniyetinin söz konusu olması durumunda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınacak tanınırlık belgesi (Yabancı uyruklu öğrenciler için), denklik belgesi (Türk uyruklu öğrenciler için) ve lisans diploma ve transkriptinin noter onaylı Türkçe tercümesi.
 • Lisans Transkripti(Aslı veya noter onaylı sureti),
 • ALES sonuç belgesi ( 3 yılı aşmamış olmalı )Başvurduğu puan türünden en az 55 standart puana sahip olduklarına dair belge.
 •  

  Yabancı dil eşdeğerlik tablosu için tıklayınız.

   

  KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

   

   

  200